מנהיגות טורית מהי? או הצעד הראשון שלך על-מנת להגיע למדרגה הבאה

ארגונים רבים מעודדים מנהיגות אותנטית. כמה מהם אכן זוכים ליישם זאת? מדוע למעשה, נוצר פער בין ההכרזה על תרבות ארגונית של מנהיגות לבין המעשה?מסתבר, שככל שאנו מתקדמים בארגון, האומץ הנדרש מאיתנו כדי להישאר אותנטיים, הולך ומתעצם. הדמות שמתפתחת איתנו, לעיתים הופכת להיות גדולה יותר מה"אני" האמיתי.


מנהלים רבים נאחזים בדמות הזו, בעיקר במעבר לתפקיד חדש, כתוצאה ממיזוג בארגון או כל שינוי דרמטי אחר. ככל שעובר הזמן, מאמצים יותר ויותר את הדמות החדשה. בסגנון הניהול מופיעים פחות סימני שאלה ויותר סימני קריאה.


ומה קורה לכפיפים? הם מרגישים את נטישת האותנטיות אשר מחלחלת גם בהם. גם הם מתחילים לשחק את המשחק. אנו עדים, לעיתים לישיבות שהופכות ל"הצגה". כל אחד מהמשתתפים מנסה להיות "הדמות הטובה ביותר" ושוכח להיות הוא עצמו. בארגון כזה, למידה הנובעת מצניעות ומשאילת שאלות והצגת הטעויות כפי שהן, הופכת להיות מאיימת. היא מתחלפת ביהירות ארגונית, שגוזלת אנרגיה רבה ממנו, ולבסוף מביאה אותו אל המשבר ממנו לא יוכל לצאת.


מנהיגים אותנטיים הם אלו אשר וויתרו על הדמות שלהם, ומוכנים להיות מי שהם בכל מקום.

זה נשמע טבעי ופשוט, אך זה האתגר הקשה ביותר שניצב בפני המנהיג. החיבור לאמת מתחיל מבפנים. נדרש תהליך פנימי של היכרות אמיתית עם האני ועם הדמות שלי. תהליך כזה מייצר קבלה פנימית של הצדדים השונים שבי, לרבות אלו שאנו בוחרים לעיתים לא לראות, כמו הפחד למשל.


לאחר הקבלה העצמית, מתמודד המנהיג גם עם שינוי מערכות היחסים בסביבתו. זהו שינוי המחייב אומץ רב. הוא משנה מערכות יחסים קיימות עם הצוות שלו, המנהלים הממונים עליו ועם הקולגות שלו. המנהיגות האותנטית, אינה עוד כלי טקטי לרתימת האנשים. היא מעבר שלב בחיים אשר משנה את מערכת היחסים של המנהיג עם עצמו ועם סביבתו.


מנהיג אותנטי, משרה סביבו אוירה של למידה, התפתחות, פתיחות ארגונית וקבלת האחר כפי שהוא. אנרגיות שקודם הושקעו בחשדנות והסתרה, מותמרות לאנרגיות של שותפות, כנות ויצירה משותפת לצדהתפתחות אישית. זוהי המנהיגות שמקפיצה למדרגה הבאה– מנהיגות שאחד מאבני היסוד שלה היא האמת.

אתגר האמת הוא אחד הנושאים המשמעותיים שאנו עוסקים בו בתכנית Mastery.

כדי לצלוח אותו, בנוסף להבנת המושג, צריך להתאמן. כאשר 12 מנהלות ומנהלים בכירים נפגשים יחד בכל שבוע למפגש קבוצתי, עורכים מפגשים אישיים ממקום של אמת, עוברים תהליך אישי עם עצמם בליווי חונך ומאמן אישי, קורה השינוי.

זה לא מיידי, אבל כשזה קורה כל מערכות היחסים משתנות, וללא ספק יש לכך ערך אינסופי.